تبلیغات در اینترنتclose
تامغا چیست؟
تامغا چیست؟
بازدید : 269 | چهارشنبه 27 تیر 1397 - 15:35
admin
ارسالی ها : 21
عضویت : 11 /2 /1394
تشکر ها : 1
تامغا چیست؟

🔺تامغا واژه ای ترکی به معنای داغ، مُهر و نشان است . این واژه را به صورتهای طمغا، طمغه، تامقا، تامغا، تمغه، تمقا، دامغا و دامغه نیز ضبط کرده‌اند.
هر يك از طوایف ترک تامغا (دامغاها) يا نشان مخصوص داشتند كه برگرفته از اعتقادات ، افسانه ها ، سرگذشت ها وباور های کهن و اجدادی این اقوام بوده است که با تشكيل دولت‌ها و امپراتوري‌ها، فرمان‌ها و سكه‌هايشان را بدان نشانه‌گذاري مي‌كردند و به اين طريق دارايي‌ها و موجوديت قبيله‌اي خود را از يكديگر متمايز مي‌ساختند. «اين تامغاها علاوه بر این بر روي قالي و گليم‌ها نيز نقش مي‌بستند و بر روي ديوار خانه‌ها رسم مي‌شدند و به خاطر حفاظت از چشم بد و خوش‌يمني، بر روي پاره‌اي از لباس‌ها دوخته مي‌شدند. حتي بر روي سنگ قبرها و اماكن مقدس و بناها و صخره‌ها حك مي‌گرديدند و بر روی حیوانات و دام ها نیز علامت گذاری میشدند. توسط دولت‌ها بر روي سكه‌ها ضرب مي‌شدند و هم چنين[به اصطلاح امروزي] به عنوان پلاك گردن جهت تشخيص هويت مورد استفاده قرار مي‌گرفتند...

تامغای تيره‌هاي اغوز در كتاب‌هاي ديوان لغات‌ الترك، جامع ‌التواريخ، سلجوق‌نامه يازيجي‌اوغلو و شجره تراكمه ترسيم شده‌ است. علاوه بر تامغا، هر كدام از قبايل ترک توتم خاص خود را داشتند كه آن را اونقون مي‌ناميدند. «اشتقاق اونقون از اينق بولسون است يعني مبارك گردد» (فضل‌الله، 1384: 56). اونقون، پرنده شكاري مقدسي بود كه شكار و آزار آن و خوردن گوشتش براي افراد قبيله منع شده بود.
علاوه بر تامغاهای خاص طوایف ، باور ها و اعتقاداتی مشترک بین تمام طوایف ترک ها وجود داشته که برگرفته از بینش و نگرش و باور آنها از خلقت ، حیات ، مرگ ، زندگی دوباره، قدرت ها و المان های دخیل در زندگی آنها بوده است که نقوش پرچم، گلیم، چادر، دست بافته، سکه، معماری ساختمان، لباس، ظروف و.. را جزو این تامغاها و نقوش اساطیری نام برده می شود. این نقوشِ ابتدایی بتدریج به عبارات و کلمات و اَشکال پیشرفته بدل شدند. هر قبیله ای که از قبیله اصلی منشعب می‌شد، نقوش تامغای قبیله مادر را با اندکی تغییر به کار می‌برد. امروزه مردم شناسان وقوم شناسان از این شباهتها به مناسبات قبیله‌ها پی می‌برند. تامغا برای افراد قبیله نوعی تقدس داشت، چنانکه بعضی اقوام ترک، مانند قزاقها و اقوام ساکن قفقاز ، ترکیه ، ترکستان و اقوام ترک ایران زمین ( ترکمن آزربایجانی ، قشقایی ، اینانلو ، بهارلو ، نفر ، استاجلو .....) که به سنّتهای قبیله‌ای پایبندند، هنوز نقش تامغای قبیله خود را فراموش نکرده‌اند و به کرات از آن در صنایع دستی( قالی و گلیم و ...) ،سنگ قبر ها و... استفاده می کنند .

♨️ ظاهرا چنین انگاشته میشد که قدیمترین سند به جا مانده از تامغا، نشانه‌هایی بر سنگ قبرهای قوم گوک ترک، متعلق به قرن دوم هجری/ هشتم میلادی، است ولی نشانه‌هایی از سنگ نگاره های ابتدایی در قزاقستان با قدمت 14 هزار سال و کشفیات گوبگلی تپه و قبوستان و استفاده از تامغاها در این مدنیت 11 هزارساله قدمت این تامغاها را افزایش داد . یکی از قدیمی ترین اسناد لفظ تامغا متون اویغوری قرن دوم و سوم هجری می باشد که لفظ طمغا و طمغالا به کار رفته است. این نقوشِ ابتدایی بتدریج به عبارات و کلمات و اَشکال پیشرفته بدل شدند. و زمینه ساز تشکیل خط ترکی باستان موسوم به اورخون نیز ایجاد گردید .....
ارسلان مرادی کشکولی
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :